Najem Okazjonalny Krok po Kroku: Przewodnik dla Wynajmujących i Najemców
Wynajem mieszkań w Polsce staje się coraz bardziej popularny, a jednym z rodzajów wynajmu, który zyskuje na znaczeniu, jest najem okazjonalny. Jest to szczególny typ umowy najmu, który zapewnia większe bezpieczeństwo zarówno wynajmującym, jak i najemcom. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości lub planujesz wynajem, warto poznać krok po kroku, jak działa najem okazjonalny i jakie korzyści płyną z tego rozwiązania.
Czym jest najem okazjonalny?
Najem okazjonalny to forma wynajmu, w której umowa zawierana jest na czas określony, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat (maks 10 lat). Jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które szukają mieszkania lub domu na wynajem na krótki okres. Charakteryzuje się większym bezpieczeństwem zarówno dla wynajmującego, jak i dla najemcy. Najważniejszym elementem jest możliwość wyprowadzenia się najemcy w przypadku, gdyby ten nie płacił czynszu lub łamał inne warunki umowy.
Z punktu widzenia wynajmującego, najem okazjonalny daje dodatkową gwarancję w postaci oświadczenia notarialnego, które pozwala na szybsze wykwaterowanie nieuczciwego najemcy. Z kolei dla najemcy jest to forma, która daje pewność, że mieszkanie lub dom nie będą wynajmowane na czas nieokreślony, co wiąże się z ryzykiem możliwości wypowiedzenia umowy przez wynajmującego w dowolnym momencie, np. zaledwie 2 miesiące od zamieszkania przez najemcę.
Jakie kroki należy podjąć przy wynajmie okazjonalnym?
Krok 1: Przygotowanie mieszkania
Pierwszym krokiem do wynajmu okazjonalnego jest przygotowanie mieszkania. Musisz upewnić się, że nieruchomość jest w dobrym stanie technicznym, a wszystkie instalacje działają poprawnie. Niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie opisu mieszkania oraz sfotografowanie wnętrza w celu przedstawienia go potencjalnym najemcom. W tej kwestii najlepiej się sprawdzi biuro nieruchomości, które przygotuje profesjonalną ofertę oraz zajmie się znalezieniem i zweryfikowaniem potencjalnego najemcy.
Krok 2: Sporządzenie umowy najmu
Najem okazjonalny wymaga sporządzenia umowy najmu, która musi być podpisana przez obie strony. Umowa ta różni się od tradycyjnej umowy najmu, ponieważ:
- Określa czas wynajmu (umowa jest zawierana na czas określony).
- Zawiera oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji – jest to istotny element, który umożliwia szybsze wykwaterowanie najemcy, jeżeli ten nie płaci czynszu.
- Określa miejsce na pobyt po wygaśnięciu umowy – najemca musi wskazać adres, pod którym będzie mógł zamieszkać po zakończeniu umowy najmu.
Do umowy najmu należy sporządzić również: Protokół zdawczo – odbiorczy lokalu mieszkalnego, który stanowi Załącznik nr 1. Zawiera on informacje o aktualnym stanie liczników, wyposażeniu lokalu oraz innych dodatkowych informacjach lub uzgodnieniach. Podpisuje go zarówno Najemca jak i Wynajmujący.
Nasze biuro nieruchomości dysponuje gotowymi wzorami zarówno umowy najmu jak i protokołu zdawczo-odbiorczego, dlatego korzystając z naszych usług pośrednictwa w zakresie wynajmu mieszkania, klienci mogą oddelegować nam sporządzenie tych dokumentów.
Krok 3: Notarialne poświadczenie
W pierwszej kolejności Wynajmujący podpisuje umowę najmu z Najemcą. Następnie Najemca z podpisaną umową najmu udaje się do notariusza w celu uzyskania oświadczeń (patrz poniżej). Towarzyszyć musi mu osoba, która wyrazi przed notariuszem zgodę na udostępnienie lokalu do ewentualnej eksmisji. Notariusz musi taką osobę wylegitymować i sprawdzić, czy jest ona prawnym właścicielem lokalu, na który ma być eksmitowany najemca.
Dokumenty, które sporządza notariusz dla Najemcy:
Oświadczenie Najemcy w formie aktu notarialnego:
Zawiera ono oświadczenie Najemcy o poddaniu się egzekucji (eksmisji) w związku z zawartą umową najmu okazjonalnego. Tu Najemca zobowiązuje się, w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu należącym do Wynajmującego, do eksmisji i opróżnienia go, co oznacza, że jeśli nie będzie on płacił czynszu lub złamie inne warunki umowy, Wynajmujący może natychmiast podjąć działania prawne w celu jego eksmisji.
Podpisuje Najemca.
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w innym lokalu:
Osoba trzecia (najczęściej członek rodziny lub przyjaciel) wyraża zgodę na przeniesienie się i zamieszkanie Najemcy i osób z nim zamieszkujących w należącym do niego lokalu, opisanym w niniejszym oświadczeniu.
Podpisuje właściciel wskazanego lokalu a notariusz poświadcza, że podpis tego dokumentu odbył się w jego obecności.
Przygotowanie powyższych dokumentów wiąże się z poniesieniem kosztu taksy notarialnej.
Dokumenty uzyskane u notariusza należy przekazać Wynajmującemu.
Krok 4: Przekazanie mieszkania najemcy
Po podpisaniu umowy i dopełnieniu formalności związanych z notariuszem wynajmujący może przekazać mieszkanie najemcy. Sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera stan mieszkania, liczniki, zużycia mediów oraz ewentualne uszkodzenia nieruchomości będzie pomocny w przypadku ewentualnych sporów dotyczących stanu lokalu.
Podsumowanie
Najem okazjonalny to korzystna forma wynajmu, która zapewnia większe bezpieczeństwo zarówno wynajmującym, jak i najemcom. Proces jego zawarcia wymaga kilku formalności, ale w zamian za to daje stabilność i gwarancję zgodności z prawem. Jeśli planujesz wynajem mieszkania lub domu, warto zapoznać się z tym rozwiązaniem i rozważyć, czy jest ono odpowiednie dla Ciebie.
Zarówno wynajmujący, jak i najemcy, powinni zasięgnąć porady prawnej lub skorzystać z usług biura nieruchomości, aby mieć pewność, że cała procedura przebiegnie zgodnie z prawem.